SZAKMAI BESZÁMOLÓ
Pályázati azonosító szám: EFOP-1.3.4-16-2017-00021 |
Dátum: 2018. 11. 16. |
A foglalkozás/rendezvény címe: "Brazilok” című film bemutatása |
Helyszín: Nyírvasvári |
A foglalkozás/rendezvény célja:
A vetítés célja a Magyarországon élő hátrányos helyzetben lévő társadalmi csoportok (így különösen a romák) segítése az egyetemista roma fiatalok vallomásain, élettörténetein keresztül, hogy tudják az esélyegyenlőség mindenki számára biztosított. A hátrányok kiegyenlítése egy folyamat, amit az egyéneknek saját maguknak akarni kell. Ezáltal lehetőséget teremtve egy jobb életformára, megélhetésre és anyagi biztonságra.
Résztvevők köre:
Nyírvasvári általános iskolai 7-8. osztályos tanulói
Megvalósult program leírása:
Az egyesület által szervezett Brazilok című film bemutatása a „Nemzetiségi filmnapok a Nyírségben és Szatmárban” című programunk keretében valósult meg a Géberjénben.
A film a cigányságról, a hozzájuk kapcsolódó társadalmi hozzáállásról, sztereotípiákról szól és bemutatja szokásaikat és kultúrájukat.
A történet egy mindennapi kérdés körül forog, hogy miért vannak olyan nagy különbségek szegények és gazdagok, elnyomók és elnyomottak, magyarok és cigányok között?
A Brazilok című film fő mondanivalója a magyarországi roma társadalom szegregáltságának, nyomorúságának, reménytelen viszonyainak bemutatása. Ahogy az életünkben is vannak, akik megpróbálják segíteni a szegényebbeket a céljaik elérésében, mások viszont akadályokkal nehezítik az életüket. A történet végül nagy küzdelmek árán bebizonyítja, hogy bármi megtörténhet.
Kötetlen műhelybeszélgetés alakult ki a filmvetítés után a résztvevők között, akik beszélgettek helyi társadalmi viszonyokról, szokásokról, előítéletekről és a résztvevők jövőbeli céljairól.
A rendezvény jó hangulatban telt és a helyi fiatalok számára hasznosnak bizonyult. Reméljük, hogy segítettük őket az esetleges előítéletek leküzdésében/csökkentésében és utat mutattunk számukra a másokhoz való hozzáállás irányába. Nehéz körülmények közül is ki lehet törni és elérni az álmainkat roma és nem roma származástól függetlenül.
A rendezvény ideje alatt jelenléti ív és fotódokumentáció készült.
Kelt: 2018.11.19
SZAKMAI BESZÁMOLÓ
Pályázati azonosító szám: EFOP-1.3.4-16-2017-00021 |
Dátum: 2018. 11. 16. |
A foglalkozás/rendezvény címe: "Brazilok” című film bemutatása |
Helyszín: Nyírvasvári, Általános Iskola |
A foglalkozás/rendezvény célja:
A filmvetítés keretében találkozhatunk roma és más hazai nemzetiségek dokumentum- és játékfilmjeivel, régi és a legfrissebb alkotásokkal. A programban olyan filmeket vetítünk, amelyekről érdemes a vetítés után közösen beszélgetni kulturális, nyelvi, társadalmi és filmesztétikai szempontból egyaránt.
A vetítés célja a Magyarországon élő hátrányos helyzetben lévő társadalmi csoportok (így különösen a romák) segítése.
Résztvevők köre:
Nyírvasvári általános iskolás roma és nem roma diákok.
Megvalósult program leírása:
Az egyesület által szervezett Brazilok című film bemutatása a „Nemzetiségi filmnapok a Nyírségben és Szatmárban” című programunk keretében valósult meg Nyírvasváriban. A filmet a diákokkal közösen választotta a mentor kolléganő. A film a cigányságról, a hozzájuk kapcsolódó társadalmi hozzáállásról, sztereotípiákról szól és bemutatja szokásaikat és kultúrájukat.
A történet egy mindennapi kérdés körül forog, hogy miért vannak olyan nagy különbségek szegények és gazdagok, elnyomók és elnyomottak, magyarok és cigányok között? A Brazilok című film fő mondanivalója a magyarországi roma társadalom szegregáltságának, reménytelen viszonyainak bemutatása. Ahogy az életünkben is vannak, akik megpróbálják segíteni a szegényebbeket a céljaik elérésében, mások viszont akadályokkal nehezítik az életüket. A történet végül nagy küzdelmek árán bebizonyítja, hogy bármi megtörténhet.
A nyírvasvári diákok és a mentoruk jól szerevezett délutáni alkalmat teremtettek a filmvetítéshez. A film után kötetlen műhelybeszélgetés alakult ki a résztvevők között, akik beszélgettek helyi társadalmi viszonyokról, szokásokról, előítéletekről és a résztvevők jövőbeli céljairól. Meghallgatták egymást, és a filmben szereplő egyetemistákról, mint példaképről beszélgettek.
A rendezvény jó hangulatban telt és a helyi fiatalok számára hasznosnak bizonyult. A beszélgetések azt mutatták, hogy segítettük őket az esetleges előítéletek leküzdésében/csökkentésében és utat mutattunk számukra a másokhoz való hozzáállás irányába. Nehéz körülmények közül is ki lehet törni és elérni az álmainkat roma és nem roma származástól függetlenül.
A rendezvény ideje alatt jelenléti ív és fotódokumentáció készült.