Rézműves Melinda, a Hodászi Roma Tájház szakmai vezetője és egyben a Nemzeti Agrárszaktanácsadási Képzési és Vidékfejlesztési Intézet szakmai tanácsadója 2015. március 23-án műhelybeszélgetést szervezett „A Kárpát-medencei roma és nem roma népi kézművesség helyzetéről,” melynek a Hagyományok Háza Magyar Népi Iparművészeti Múzeuma (Budapest, Fő u. 6.) adott otthont. A Műhelybeszélgetésen több mesterség képviselői megjelentek, a rendezvény eredményesen zárult, hiszen barátságok szövődtek a mesterek között, akik közös elhatározásból megalakították a „Cigány kézműves mesterek fórumát." A szerveződés a Hodászi Roma Tájházhoz kapcsolódva kezdi meg működését.

 

A rendezvény résztvevői az alábbi kérdések és célok mentén haladva tartották időszerűnek a közös eszmecsere létrejöttét: Milyen helyet foglal el a roma néphagyomány és népművészet a vidékfejlesztésben és a közművelődés területén?

A roma népművészet, ezen belül a népi kézművesség éltetése, a tudás átadása elsősorban az érintettek számára jelent fontos feladatot. A roma származású alkotók felkarolása nem öncélú feladat, hanem azt szeretnénk, ha része lehetne a vidékfejlesztésének, a turisztikai szolgáltságok bővítésének, a munkahelyteremtésnek és a közösségfejlesztésnek. Közvetett célja a programnak, hogy a Tájház honlapján (www.romatajhaz.hu) létrehozzunk egy felületet a roma kézművesség és alkotók bemutatása, népszerűsítése céljából, valamint szeretnénk lehetőséget adni arra, hogy a résztvevők alakítsanak egy szakmai közösséget, amely keretet adhat számukra a további együttműködésükhöz.

A műhelybeszélgetés témái voltak:

•Hagyományos roma mesterségek (a mesterek és általuk gyakorolt mesterségek) helyzete, fejlesztési irányok, stratégiák;

•A Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztályán zajló, állami feladatként működő zsűrizés, Népi Iparművész cím megszerzésének feltételei, valamint a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum szakmai tevékenységének ismertetése, kapcsolódási lehetőségek vázolása.

A rendezvény középpontjában a meghívott kézműves mesterek álltak, szem előtt tartva a szakmai együttműködések kialakításának elősegítését, fejlesztési irányok meghatározását.

A Műhelybeszélgetés eredményesen zárult, hiszen barátságok szövődtek a mesterek között, akik közös elhatározásból megalakították a „Cigány kézműves mesterek fórumát.” A szerveződés a Hodászi Roma Tájházhoz kapcsolódva kezdi meg működését. A mesterek részéről célként fogalmazódott meg többek között: a roma kézműves mesterségek megbecsülésének újbóli felvirágoztatása; a gyakorlattal rendelkező mesterek képzése és sikeres vizsgáztatása annak érdekében, hogy munkavállalási esélyeiken javíthassanak. A képzés kidolgozása tekintetében szakmai segítséget ajánlott Beszprémy Katalin a Hagyományok Háza tárvezetője. A roma kézműves mesterek termékeinek az eddigieknél szervezettebb és várhatóan eredményesebb zsűriztetése érdekében szakmai segítségéről biztosította a résztvevőket Szabó Zoltán a Népi Iparművészeti Múzeum igazgatója, aki jövőre közös kiállítási lehetőséget ajánlott a mesterek részére. Köszönet a kiváló tehetséggel megáldott kézműveseknek a mesterségük iránt érzett elhivatottságukért és a közösségükért való tenni akarásért: Farkas Béla tekenős; Forgács Júlia vesszőfonó, szövő; Forgács Sándor kosárfonó és vesszőbútor készítő; Lakatos Péter kosárfonó, Rácz Zsolt szilácskosár készítő, Szénási Gábor tamburakészítő, Tisza Mihály fafaragó, Tisza Sándor fafaragó és népi játékkészítő, Zsákai István késes, kovács, fafaragó. A rendezvényt a Nemzeti Együttműködési Alap támogatta.

Akadálymentes weboldal

 

- Hírek ESZA

NyelvEsély Partnerintézmény
Szociokulturálisan érzékeny, fenntartható tanulás 

 

Ma 0

Tegnap 25

Héten 63

Hónapban 572

Összesen 43352

Jelenleg 7 vendég és nincs tag online

Copyright © 2016-2017 All Rights Reserved.