A váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola hagyományos Apor-napi programjai között idén is megrendezte roma konferenciáját, amely számos érdeklődőt vonzott az intézmény falai közé.
Suki András, a Rajkó-Talentum Tánc- és Zeneművészeti Szakközépiskola zongoraművészének megnyitója után Fülöpné Erdő Mária rektor üdvözölte a konferencia résztvevőit.
Elsőként Kovácsné Nagy Emese, a Miskolci Egyetem Tanárképző Intézetének docense, a hejőkeresztúri IV. Béla Körzeti Általános Iskola és Napköziotthonos Óvoda igazgatója a heterogén tanulói csoportba sorolt roma diákok fejlesztésének lehetőségeiről beszélt. Őt követte Rézműves Melinda néprajzkutató, PhD hallgató, aki a roma közösségfejlesztés eszközeiről tartott előadást. A szintén doktori tanulmányokat folytató Suki András beszámolójából a Rajkó-Talentum Iskolában folyó magyar cigányzene-oktatásról tudhatott meg többet a hallgatóság. A romák felnőttképzésben elfoglalt helyéről, az őket ösztönző tanulási motivációkról és a szakmaszerzéssel összefüggésben felmerülő igényeikről Visztenvelt Andrea tanszéki mérnök, a Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karának PhD hallgatója beszélt. A színvonalas előadások sorát a Montessori Erzsébetvárosi Gimnáziumból érkező Lakatos Klára cigány népismeret oktató, lovári nyelvtanár zárta Hazánk virágai. Hon-és népismeret oktatás az integrációs szemlélet tükrében c. prezentációjával.
A főiskola regisztrált Tehetségpontként is csatlakozott a színes programhoz. Duka Andrea egykori hallgató, az Uccu Roma Informális Oktatási Alapítvány munkatársa fotókiállítását Petőcz Jánosné, az Idegen nyelvi Tanszék vezetője nyitotta meg. Ezt követően az alkotóval Pázmány Karolina Ágnes művésztanár beszélgetett.
A napot Szekeres Csaba Örvény című filmjének vetítése zárta, amelyről végül a nézők a jelen lévő filmrendezőt is kérdezhették.
Az egész napos programsorozat a Pest megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház együttműködésében valósult meg.
Fotó: Nagy Sándor
Magyar Kurír